fbpx

Anestezjologia


W naszej Przychodni dbamy o bezpieczeństwo i komfort zwierzęcia na każdym etapie jego pobytu, dlatego stosujemy bezpieczne, indywidualnie dopasowane rodzaje znieczuleń.

Jak znieczulamy?
Sedacja stosowana jest zwykle do krótkich zabiegów, gdy potrzebne jest jedynie uspokojenie i sen zwierzęcia. Metoda ta ogranicza stres związany z wizytą u lekarza weterynarii, ale nie pozbawia Pacjenta świadomości. Sedacja wykorzystywana jest przy badaniu USG, zdjęciach RTG oraz opatrywaniu ran czy usuwaniu szwów.

Premedykacja to podanie środków uspokajających przed zastosowaniem właściwego znieczulenia. Polega na podaniu mieszanki leków przeciwbólowych i uspokajających w postaci zastrzyku domięśniowego.

Znieczulenie ogólne jest konieczne w przypadku zabiegu chirurgicznego. Pacjent traci świadomość oraz czucie bólu w obrębie całego organizmu.

Wykonujemy dwa rodzaje znieczuleń ogólnych:

Znieczulenie inhalacyjne to mieszanka tlenu i isofluranu podawana zaintubowanemu zwierzęciu bezpośrednio do układu oddechowego. Narkoza wziewna to najbezpieczniejsza metoda, ponieważ zapewnia dużą kontrolę nad Pacjentem oraz mniej obciąża organizm. Zwierzęta szybciej się wybudzają i dochodzą do siebie. Znieczulenie wziewne może być stosowane u Pacjentów z niewydolnością nerek i wątroby czy chorobami układu krążenia. W naszej Przychodni jest ono wykonywane za pomocą profesjonalnego aparatu anestezjologicznego Kruuse Moduflex Access 2 uzupełnionego o adapter Baina, który pozwala nam na znieczulanie bardzo małych zwierząt.

Znieczulenie infuzyjne polega na dożylnym podaniu leków. Środki znieczulające są usuwane przez organizm dzięki nerkom i wątrobie. Proces ten trwa od kilku do kilkunastu godzin od ich podania, dlatego po wybudzeniu mogą wystąpić problemy z utrzymaniem równowagi oraz ospałość.

Rodzaj znieczulenia, środki znieczulające oraz ich ilość dobierana jest zawsze indywidualnie do każdego Pacjenta. Wszystkie zwierzęta znajdują się pod czujnym okiem personelu naszej Przychodni, który kontroluje funkcje życiowe pacjentów poprzez kardiomonitor Votem V10.