fbpx

Kardiologia


Jakie badania kardiologiczne wykonujemy?
1. Badanie EKG

Badanie elektrokardiograficzne służy do oceny zaburzeń rytmu serca. Jest badaniem bezbolesnym trwającym kilka minut. Wykonuje się je w spoczynku w pozycji stojącej. Podczas badania Pacjent musi być suchy. Do tego badania nie znieczulamy Pacjenta.

2. Pomiar ciśnienia krwi

Polega na założeniu mankietu na łapkę zwierzęcia i wykonaniu pomiaru metodą Dopplerowską

3. Echo serca
4. RTG klatki piersiowej
5. Badanie laboratoryjne

W diagnostyce kardiologicznej szczególnie u Pacjentów młodych oraz rasowych należy wykonać testy genetyczne, które pozwalają stwierdzić, czy pacjent nie jest nosicielem genu odpowiedzialnego za występowanie kardiomiopatii przerostowej.

Jakie objawy mogą sugerować schorzenia układu krążenia?
- kaszel
- trudności z oddychaniem
- duszność
- omdlenia
- bladość błoń śluzowych
- szybkie męczenie się
- niechęć do aktywności fizycznej
- zmniejszenie lub utrata apetytu
- powiększenie obrysu brzucha

Problemy kardiologiczne częściej występują u bardzo starych psów lub kotów, ale nie tylko. Mogą wystąpić u zwierząt w każdym wieku, dlatego jeśli zauważą Państwo niepokojące objawy u swoich pupili, należy udać się jak najszybciej na wizytę do lekarza weterynarii, by wykluczyć podłoże kardiologiczne. Przyczyną objawów może być także wrodzona wada anatomiczna.


Badanie kardiologiczne zwierzęcia - jak wygląda?

Zanim chwycimy za stetoskop, przeprowadzamy obszerny wywiad z opiekunem. Jest to bardzo ważne, ponieważ to Państwo znacie swoje zwierzęta najlepiej, a one same często nie chcą pokazywać co je boli, szczególnie w Przychodni. Wywiad dostarcza nam wielu cennych obserwacji, które uwzględniamy w dalszym ukierunkowaniu diagnostyki i leczeniu. Następnie przeprowadzamy badanie kliniczne zwierzęcia, w tym oceniamy barwę błon śluzowych, sprawdzamy tętno, puls, mierzymy ilość oddechów i osłuchujemy czworonogi za pomocą stetoskopu.

Wybór badań dodatkowych to indywidualna kwestia i zależy przede wszystkim od objawów klinicznych zwierzęcia. Specjalista może zalecić wykonanie RTG klatki piersiowej, które umożliwia ocenę wielkości serca i naczyń. Pozwala wykryć obrzęk płuc, który często jest skutkiem nieprawidłowej pracy serca oraz wady wrodzonej u szczeniąt i kociąt. Inne przydatne badania to EKG oraz USG z funkcją doppler.