fbpx

Odrobaczanie


OCHRONA PRZECIWKO PASOŻYTOM WEWNĘTRZNYM I ZEWNĘTRZNYM
Istnieje wiele rodzajów preparatów, które chronią przed pasożytami wewnętrznymi i ektopasożytami. Część z nich działa na jedne i drugie, ale nie zawsze. Wszystko wytłumaczy Państwu lekarz weterynarii na wizycie.

Preparaty przeciwko pasożytom dostępne są w formie: tabletek, smakowitych przysmaków, preparatów spot-on (do wylania na skórze karku lub zadu) i obroży.

Schemat odrobaczania psów:
Pierwsze odrobaczenie powinno mieć miejsce w drugim tygodniu życia. Jeśli w kale były pasożyty, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Kolejne odrobaczenie powinno mieć miejsce w 4 tygodniu życia. Przez pierwsze pół roku życia należy odrobaczać pupila co 4 tygodnie. Po skończeniu 6 miesiąca życia, można go odrobaczać rzadziej, co 3 miesiące ub badać kał pod kątem występowania pasożytów.

Schemat odrobaczania kotów:
Pierwsze odrobaczenie powinno mieć miejsce w trzecim tygodniu życia kotka, następnie należy je powtarzać co 2 tygodnie aż do 8-12 tygodnia życia. Do ukończenia 6 miesiąca życia, kocię należy odrobaczać co miesiąc. Po tym czasie, mruczkowi można rzadziej podawać tabletkę przeciwko pasożytom wewnętrznym (co 3-6 miesięcy).

Profilaktyka przeciwko pasożytom zewnętrznym dla psów i kotów:
Preparaty przeciwko pasożytom zewnętrznym należy stosować co 1-3 miesiące. Wszystko zależy od producenta i jego zaleceń. Możesz też skorzystać z obroży przeciw ektopasożytom dla psów lub kotów, która działa przez okres 6-8 miesięcy. Pamiętaj, że sezon na pchły trwa przez cały rok, a kleszcze mogą atakować także zimą. Wystarczy kilka cieplejszych dni, by znowu były aktywne.

Proszę pamiętać, by nigdy nie stosować u zwierząt preparatów nieprzeznaczonych dla danego gatunku. Preparaty zastosowane u kota, które są przeznaczone tylko dla psów, mogą wywołać silne objawy zatrucia. Jeśli Państwa kot ślini się, trzęsie, drży, jest apatyczny i osowiały, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.